אודות

ועד העדה היהודית הספרדית חיפה – תיאור הארגון ועקרי הפעילות

זהו סיפור מורשת מופלאה של פעילות התנדבותית המתמשכת על פני דורות רבים ומציינת כ- 150 שנה של עשייה  ציבורית ייחודית שלא על מנת לקבל פרס.

ועד העדה היהודית  הספרדית, החל את דרכו עוד בתקופה העות'מאנית בחיפה של פעם, 

עת בה חיו  בעיר אלפים בודדים של יהודים. הוועד קיבל  על עצמו למעשה את ייצוגה של הקהילה היהודית בעיר מול השלטונות העות'מאניים וכל זאת על מנת לדאוג לחיי הקהילה היהודית ולספק לה שירותים שונים בכל שלבי החיים: החל מלידה ועד שלב הקבורה. שירותים שכוללים: חינוך, לימוד תורה, סיוע לנזקקים, שירותי בריאות לזקנים, שירותי דת, כשרות וקבורה וכל מה שקשור לחיי היומיום של התושבים היהודים. ​פעילי ועד העדה היהודית הספרדית הקדישו את זמנם בהתנדבות לפעילות למען כלל התושבים היהודיים בחיפה.

כיום מוגדרת הפעילות הציבורית של העדה היהודית הספרדית בחיפה, תחת הכותרת "עמותת העדה היהודית הספרדית חיפה" שהיא עמותה רשומה במדינת ישראל כעמותה ללא מטרות רווח.

הארגון החל את דרכו כוועד העדה היהודית הספרדית החל משנת  1872. בשנת 1909 נרשם הוועד כאגודה עותומאנית לפי החוק העותומאני ובשנת 1982 הוכר הארגון כעמותה ללא מטרת רווח על פי חוק העמותות בישראל.

הארגון פועל ברציפות  כל השנים בחיפה, בצנעה וללא פרסום, כשהוא מקדיש את כל מרצו ופעילותו לרווחת הישוב היהודי בחיפה רבתי.

הפעילות נעשית במגוון רחב של נושאים ומתמקדת בין השאר בתחום החינוך שם נעשה רבות למען קידום החינוך לילדי הגיל הרך, תלמידי היסודי והתיכון, סיוע לסטודנטים בלימודיהם העל תיכוניים ועוד. גזרה נוספת של פעילות חשובה וברוכה היא בקרב אוכלוסיית הזקנים בקהילה ובתמיכה לתושבים ולמשפחות הנזקקות בקרב תושבי חיפה.

השדרה הניהולית של העמותה הינה ועד העדה היהודית הספרדית חיפה (משמש כוועד המנהל של העמותה)  והיא מורכבת מאנשי ציבור בעלי תחושת שליחות, הרואים בעבודת ההתנדבות עבודת קודש למען ילדים, קשישים, נזקקים ולמען קירוב לבבות וזה סוד הצלחתם והייחוד שלהם.

אנשי העמותה מעמידים את הידע הרחב שרכשו, ההבנה המעמיקה, הניסיון רב השנים והיכולות הגבוהות שלהם, לטובת קירוב לבבות בין בני הגילאים השונים, העדות השונות ולטובת יצירת תרבות ישראלית חזקה ומועצמת, חדורת תחושת שליחות שכל כולה עשייה למען רווחת הקהילה בחיפה.

חברי העמותה רואים לנגד עיניהם את תושבי העיר מכל שכבות הגילאים הזקוקים לשירותי העמותה ומעמידים אותם במרכז העשייה, תוך כבוד ושמירה על רוח ומסורת העדה היהודית הספרדית חיפה, מזה עשרות רבות של שנים.

בראש העמותה, יושב ראש מועצת העדה היהודית הספרדית, ראש הועד המנהל של העדה היהודית הספרדית בחיפה ("ועד העדה היהודית הספרדית"), ויו"ר הנהלת בית האבות "בית אברהם" בחיפה, עומד עו"ד יוסף גילאור, אשר ממשיך את מסורת משפחתו ומשפחות אחרות של תושבי חיפה, שהקימו את הוועד היהודי הספרדי  בחיפה של ראשית המאה הקודמת.

חברי ועד נוספים הם דור ההמשך של  אבות אבותיהם ופעילים בעמותת העדה .